آذربایجان غربی » کشاورزی
کد خبر : 3028
شنبه - ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۷
سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اعلام کرد؛

پیش بینی برداشت افزون بر ۱۵۰۰۰ تُن آلبالو از ۱۶۵۰ هکتار باغات زیر کشت این محصول در آذربایجان غربی

سرپرست مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: پیش بینی می شود ۱۵ هزار و ۲۰۰ تُن آلبالو از سطح تقریبی یک هزار و ۶۵۰ هکتار باغات سطح کشت این محصول در آذربایجان غربی برداشت شود.

پیش بینی برداشت افزون بر ۱۵۰۰۰ تُن آلبالو از ۱۶۵۰ هکتار باغات زیر کشت این محصول در آذربایجان غربی

به گزارش آدلین نیوز، جلال بوتراب -سرپرست مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی- با بیان این مطلب در ادامه افزود: درختان آلبالو اغلب به صورت حاشیه کاری و به صورت باغ‌های پراکنده در سطح آذربایجان غربی قرار گرفته‌اند و ارقام مجاری و محلی تنها رقم های آلبالوی موجود در استان به شمار می‌روند.

سرپرست مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تصریح کرد: از مجموع یک هزار و ۶۵۰ هکتار از باغات بارور استان که زیر کشت آلبالو قرار دارند، شهرستان خوی و ارومیه به ترتیب بیشترین سطح زیر کشت این محصول را به خود اختصاص داده اند و در سایر شهرستان‌های آذربایجان غربی نیز در سطح کمتری نسبت به دو شهرستان مذکور عمل کشت و برداشت آلبالو انجام می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد آلبالوی تولیدی آذربایجان غربی در صنایع تبدیلی مصرف می‌شود، اظهار داشت: عمده مصرف محصول آلبالو بیشتر در صنایع تبدیلی بوده و همچنین در منازل نیز توسط بانوان به صورت خشک شده در تهیه دمنوش، لواشک، فریز شده در یخچال و در مصارفی چون تهیه مربا و شربت نیز کاربرد دارد.

بوتراب خاطر نشان ساخت: با توجه به کیفیت بالای آلبالوی آذربایجان غربی، این محصول علاوه بر مصرف آن در داخل استان، به استان‌ها و کشورهای همجوار نیز صادر و در مصارف خانگی و صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است، آذربایجان غربی حدوداً دارای ۱۲۰ هزار هکتار اراضی باغی است که میوه‌های سیب، انواع میوه‌های هسته دار و انواع انگور، گلابی، گیلاس و سایر میوه ها در آنها کشت می شود.