به گزارش آدلین نیوز، رسول جلیلی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در سالن جلسات این سازمان برگزار شد افزود: با توجه به بارش های اخیر و پر آب شدن اراضی دیم استان پیش بینی می شود گندم تولیدی در استان از ۵۵۰ هزار تن سال گذشته به ۶۰۰ هزار تُن افزایش یابد.

جلیلی با اشاره به اینکه در سال جاری شاهد بارش های خوبی بودیم خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم با توجه به توانمندی های استان، امنیت غذای استان را تامین کرده و با رونق تولید محصولات کشاورزی، صادرات را افزایش دهیم.

وی به ارزش افزوده بالایی که درحوزه توسعه کشت درمحیط های کنترل شده وجود دارد اشاره کرد و گفت: درحال حاضر ۶۰ هکتار گلخانه دراستان وجود دارد که درتلاش هستیم این میزان را به ۴۰۰ هکتار برسانیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: احیای دریاچه ارومیه یکی از اولویت های سازمان است و دراین خصوص تاکنون ۴ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده اند که امسال این اراضی به ۱۶ هزار هکتار خواهد رسید.

جلیلی مشکل بازار یابی را از جمله دغدغه ‌های کشاورزان استان اعلام کرد و گفت: در این خصوص با کمک اتاق بازرگانی سامانه توسعه بازاریابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی برای ارتباط تولیدکنندگان و مصرف کنندگان راه اندازی شده است.

وی ادامه داد: افتتاح ۳۶۵ پروژه کشاورزی با اعتبار ۲۰۵ میلیارد تومان واشتغال زایی برای بیش از ۴ هزار نفر از جمله اقدامات سازمان در هفته جهاد کشاورزی دراستان است.

جلیلی یاد آور شد: در حوزه آب و خاک ۱۵۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری در ۸۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان صورت گرفته که سیستم آبیاری تحت فشار در مهاباد یکی از مهمترین آنها است که در این هفته افتتاح خواهد شد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: آذربایجان غربی، استانی باغی و بزرگترین تولید کننده سیب کشور است که باید برای افزایش تولید در کنار کاهش هزینه ها از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی صنعتی گام برداریم و در این خصوص باید به تولید نهال های پایه کوتاه پر محصول ده حرکت کرد.