https://adlinnews.ir

شناسه خبر :3032
۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰

رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران گفت: سیاست داخلی ما و اولویت‌های ما در دولت مردمی، بهبود وضعیت کسب‌وکار مردم و بهبود شرایط و وضعیت معیشت مردم خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری آدلین نیوز، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ملت ایران در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نخستین نشست خبری خود در جمع نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی که در مجتمع شهید بهشتی تهران برگزار شد، خود را خادم همه مردم اعلام کرد و گفت: دولت مردمی، دولت امیدآفرین و اعتمادساز خواهد بود.

رئیسی در سخنان مقدماتی خود، گفت: عرض تبریک و تهنیت دارم به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام، دهه کرامت را هم تبریک عرض می‌کنم و از رسانه های مختلف و خبرنگاران تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: حماسه ملت بزرگ ایران در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ به دنبال حماسه‌های بسیاری که مردم عزیزمان خلق کردند جلوه‌ای از حضور با اراده مردم عزیزمان است و پیام مهمی برای همه جهانیان داشت.

رئیس جمهور منتخب با تأکید بر اینکه این حضور گسترده و با معنای مردم به‌رغم شرایط کرونایی و دشمنی‌های بسیار و ایجاد جنگ روانی از طرف دشمنان ایران شکل گرفت، ادامه داد: حضور ملت بزرگ ایران که ساعت‌ها پای صندوق‌های رأی بودند به‌رغم برخی گله‌مندی‌هایی بود که از وضع اقتصادی داشتند.

وحدت و انسجام ملی پیام حضور ملت ایران بود

رئیسی گفت: این حضور، پیام‌های مختلفی داشت. یک پیام، پیام وحدت و انسجام ملی بود. پیام ملت ایران، پیام ضرورت تغییر در شرایط اقتصادی و زندگی آنها بود. پیام ملت ایران، پیام مبارزه با فساد، فقر و تبعیض و در یک کلمه، اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم بود.

وی ادامه داد: پیام ملت ایران پیام پافشاری بر ارزش‌های انقلاب شکوهمند اسلامی بود. پیام ملت ایران پیام تداوم امام خمینی(ره) و شهدا به‌ویژه شهید عزیز و سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی بود. این پیام را ملت ایران با حضور خودشان به مبانی انقلاب اسلامی و در لبیک‌گفتن به پیام مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی داشتند. این پیام برای دولت مردمی و برای همه مدیران و مسئولانی که به نام این دولت خدمتگزار مردم خواهند بود باید دقیقاً شنیده شود.

رئیس‌جمهور منتخب گفت: و به این عهدی که با مردم بستیم این باید به این عهد وفادار ماند. وفای به این عهد تلاش برای خدمتگزاری به مردم و باز کردن گره‌ها بود.

وی افزود: اطمینان داریم با توکل به خدا و اعتماد به داشته‌های ملت ایران و اعتماد به نیروی انسانی متراکم بویژه جوانان غرورآفرین این ملت و با ذخایر ارزشمندی که کشور ما از آن برخوردار است ان‌شاءالله وضعیت و شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد.

اولویت دولت مردمی بهبود وضع معیشت مردم و کسب و کار خواهد بود

رئیس‌جمهور منتخب گفت: سیاست داخلی ما و اولویت‌های ما در این دولت بهبود وضعیت کسب‌وکار مردم و بهبود شرایط و وضعیت معیشت مردم خواهد بود و بهبود شرایط در دولت و در نظام اداری کارآمدی رقم خواهد زده شد که از بوروکراسی که بعضاً بسیاری از اقدامات تحولی را در کشور مانع می شود حتماً این شرایط تغییر باید کرد و یک نظام اداری کارآمدی سالم و قانون‌مداری توسط نیروهای کارآمد و انقلابی فسادستیز در کشور شکل خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: من ضمن ارج‌نهادن به همه خدماتی که بعد از انقلاب توسط دولت‌های مختلف انجام خواهد شده است بدون تردید خدمات بسیاری برای کشور انجام شده است. در این ۴۰ سال، ما شاهد زحمات بسیار و تلاش‌ها و اقداماتی در جهت توسعه‌یافتگی در کشور بودیم اما به‌رغم همه زحماتی که دولت‌ها تا کنون کشیده‌اند و به‌رغم همه تلاش‌هایی که تاکنون شده است و در برخی از حوزه‌ها به جایگاه عالی و قله‌ها دست پیدا کرده‌ایم اما در برخی از حوزه‌ها به‌دلیل کم‌توجهی‌ها، سوء مدیریت‌ها و عدم توجه به داشته‌های بسیاری که کشور از آن برخوردار است و نیروی کارآمد جوانی که در کشور می‌تواند منشأ بسیاری از تحولات شود، مشکلاتی داریم.

اجرای عدالت، محور تحول بر بستر گام دوم انقلاب اسلامی است

وی با اشاره به عقب‌ماندگی در عدالت خاطرنشان کرد: محور تحول، اجرای عدالت بر بستر گام دوم انقلاب اسلامی است. به تمام اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست‌های مصوب نظام و برنامه‌های توسعه توجه خواهد شد و ان شاءالله ما در آستانه تشکیل دولت جدید، برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس دنبال خواهیم کرد.

رئیسی گفت: امید داریم که اقدامات ما در جهت بهبود شرایط گره‌گشایی جدی از زندگی مردم کند و امید را به مردم بازگرداند و اعتمادی که به دلایلی مخدوش شده، به مردم عزیز و جوانان برگردد به نحوی که احساس همگان این باشد که دولت، دولت امیدآفرین است.

دولت مردمی، دولت همه کسانی است که دغدغه آنها رفع مشکلات مردم است

رئیس‌جمهور منتخب با تأکید بر اینکه دولت مردمی، دولت یک جریان خاص نخواهد بود، گفت: دولت و مدیران همکار با دولت در سراسر کشور، کسانی هستند که وطن‌دوست هستند، دغدغه مردم دارند، دغدغه انقلاب دارند و دغدغه آنها رفع مشکلات مردم است. هر کس دلش برای مردم و انقلاب بتپد همکار ما در جای‌جای کشور خواهد بود.

وی درباره سیاست خارجی ادامه داد: دنیا بداند وضعیت با این حضور حماسه‌ساز مردم عزیز ایران تغییر کرده است و این وضعیت و شرایط جدید پیش روی دنیاست.

رئیس‌جمهور منتخب گفت: تا امروز فشار حداکثری بر مردم ما کارساز نشده است، باید تجدید نظر کنند و برگردند. ملت ما نشان داده مقاومت و ایستادگی در مقابل فشارها دارد و دنیا باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود چون به برجام هم محدود نخواهد شد.

وی ادامه داد: ما تعامل با همه دنیا و همه کشورهای دنیا را به عنوان یک اصل تعاملی گسترده و متوازن در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد و هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود، حتماً مورد حمایت خواهد بود، اما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد.

هر مذاکره باید با نتیجه همراه باشد

رئیس‌جمهور منتخب با تأکید بر اینکه اجازه نخواهیم داد مذاکره برای مذاکره باشد، گفت: اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی باشد بلکه باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد، نتیجه‌محوری، موضوع ماست و باید آورده‌ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد در راستای آورده‌ها برای مردم، رفع محدودیت‌ها و تحریم‌ها و راستی آزمایی، مذاکرات را ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور منتخب در ادامه به سؤالات خبرنگاران در حوزه‌های مختلف پاسخ داد.

تمام بسترهای فسادزا که ایجاد رانت می‌کند باید خاتمه پیدا کند

رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری صداوسیما مبنی بر اینکه اولویت‌دارترین و نخستین دستورکار شما در دولت جدید چه خواهد بود اظهار داشت: در روز آغاز کار دولت اعلام خواهیم کرد که تمام بسترهای فسادزا که ایجاد رانت می‌کند باید خاتمه داده شود،؛ یعنی دستگاه‌های اداری موظف هستند زمینه‌های رانت و فساد را از بین ببرند و این سازوکارها را اصلاح کنند.

وی گفت: اولین اقدام، توجه به وضعیت اشتغال و مسکن مردم خواهد بود که دست‌اندرکاران بخش‌های مختلف، باید حضوری فعال با مشارکت مردم داشته باشند.

رئیس جمهور منتخب در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار یورونیوز مبنی بر اینکه برجام، برای دولت شما چقدر اهمیت دارد و چه پیامی برای آمریکا و اروپا دارید؛ تصریح کرد: کشورهای اروپایی و امریکا باید نگاه کنند که در قبال برجام چه کرده‌اند؛ آمریکا برجام را نقض کرد و اروپایی‌ها نیز به تعهدات‌شان عمل نکردند.

آمریکا موظف به رفع همه تحریم هاست

رئیسی گفت: ما خطاب به آمریکا می‌گوییم شما موظف به رفع همه تحریم‌ها هستید و باید برگردید و تعهدات خود را اجرا کنید؛ اروپایی‌ها نیز حتماً تحت تأثیر فشار آمریکا قرار نگیرند و نسبت به آنچه متعهد شده‌اند عمل کنند؛ این مطالبه ملت ایران از شماست.

وی تأکید کرد: مطالبه ملت ایران از دولت مردمی، احقاق حق آنهاست و ما حق آنها را دنبال خواهیم کرد.

رئیس جمهور منتخب در ادامه به سؤال خبرنگار خبرگزاری مهر مبنی بر اینکه برای رفع موانع تولید از جمله تأمین مالی ناقص، رانت‌های ارزی و بخشنامه دست و پاگیر چه خواهید کرد، گفت: باید برای رفع فشارها بر تولید که مسئله محوری کشور است و شعار سال‌های اخیر نیز بوده، کارهای اقتصادی دولت بر محور تولید قرار گیرد که ما این کار را خواهیم کرد.

رئیسی در توضیح این مسئله افزود: اولویت خود را بر نقدینگی قرار خواهیم داد و آن را به سمت تولید سرازیر می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر هم تولیدکنندگان و کارآفرینان نسبت به کمبود نقدینگی اعتراض دارند و هم از سوی دیگر همه کارشناسان اقتصادی نسبت به افزایش نقدینگی هشدار می‌دهند؛ بنابراین نقدینگی باید به سمت تولید هدایت شود.

تولید را پر جاذبه می کنیم / مالیات برای کارهای سوداگرانه باید افزایش یابد

رئیس‌جمهور منتخب با تأکید بر اینکه ما تولید را پر جاذبه و اقدامات غیرمولد را بی‌جاذبه خواهیم کرد، تصریح کرد: این با یک بخشنامه یا سخن امکان‌پذیر نیست و یک سلسله اقدامات می‌خواهد از جمله اینکه برای ایجاد جذابیت در تولید، کاهش مالیات تولید از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد با یک شیب ملایم و ایجاد مالیات برای کارهای غیرمولد و سوداگرانه مانند سوداگری در ارز، طلا و مسکن را دنبال کنیم تا یک عدالت مالیاتی ایجاد شود و ما مصمم هستیم که این کار را در دولت دنبال کنیم.

رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه ام‌بی‌سی آمریکا که پرسید آیا برای اینکه برجام مؤثر واقع شود باید کل تحریم‌های آمریکا شامل تحریم‌های دوره ترامپ رفع شود و قصد دارید تیم مذاکره هسته‌ای را حفظ کنید؛ گفت: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، کار خود را دنبال می‌کند. تیم سیاست خارجی ما نیز در حال بررسی کار عزیزان است. آمریکا موظف است تمام تحریم‌های ظالمانه نسبت به ملت ایران را رفع کند. رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود.

وی گفت: سؤال این است که به‌رغم اینکه ملت ایران به تعهدات خودش عمل کرده، آنها چرا کوتاهی می‌کنند؟ آمریکا باید به دنیا پاسخ بدهد. همواره این مورد تأکید بوده که آمریکا باید به تعهداتش عمل کند و همه تحریم‌های ظالمانه را بردارد.

در ادامه این نشست خبری، خبرنگار روزنامه شرق پرسید: آقای رئیسی! از لحاظ آماری و گزارش‌های آماری بر شرایط کشور اشراف دارید؟ و می‌دانید چه کشوری را با چه شرایطی تحویل می‌گیرید؟ و آیا قرار است بعد از صد روز گزارش فعالیت خود را ارائه کنید؟

رئیسی در پاسخ گفت: وضعیت شرایط و ارقام و آمار روشن است، مراکز رسمی، نهادهای تجمیع‌کننده آمار و دستگاه‌ها آمار فعالیت خود را ارائه می‌کنند و همچنین آمارها از دید رسانه‌ها، نخبگان و کارشناسان پنهان نیست. مردم عزیز هم باید بدانند دولت جدید در چه شرایطی شروع خواهد شد و قرار است فعالیت کند. شرایط و وضع موجود پیش روی ملت خواهد بود و بعد هم ما وضع موجود و وضع مطلوب را ارزیابی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم وضعیت موجود را به مطلوب نزدیک‌تر و فاصله را کم کنیم.

خواسته ملت از دولت اینست که وعده‌هایش را فراموش نکند

وی گفت: خواسته ملت از ما این است که دولت وعده‌هایش را فراموش نکند، ما نه‌تنها فقط صد روز بلکه شاید به صورت هفتگی و بعد ماهانه گزارش دهیم و ارتباط با مردم را به عنوان یک نعمت برای رفع مشکلات موجود می‌دانیم. این نشست آغاز خواهد بود و نه انجام و ان‌شاءالله در نشست‌هایی که خواهیم داشت، برای رفع مشکلات تلاش خواهیم کرد. محور کار ما، اقدام و عمل خواهد بود و هم دستگاه‌ها و هم بنده، مردم را در جریان پیشرفت امور می‌گذاریم.

رئیس‌جمهور منتخب در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار الجزیره انگلیسی که پرسید «برخی تحلیل‌ها و اتهامات از سوی برخی نهادهای حقوق بشری مطرح است، در خصوص نقش شما در اعدام‌ها، این مسائل چه تأثیری می‌تواند بر فعالیت شما داشته باشد»؟ گفت: من از ابتدای مسئولیت به عنوان یک حقوقدان و مدافع حقوق مردم بوده‌ام، حقوق بشر، محوری‌ترین مورد بوده که دنبال کرده‌ام و به آنانی که اتهام می‌زنند باید گفت ما امروز در جایگاه مدعی قرار داریم. تمام اقداماتی که با کسانی که دست به حرکت‌های داعشی و ضد امنیتی زدند انجام داده‌ایم در جهت رعایت حقوق بشر و انسان بوده است.

وی افزود: مدعیان حقوق بشر باید جواب دهند که اگر یک قاضی از امنیت جامعه و حقوق مردم دفاع کرد، آیا نباید مورد تشویق قرار گیرد که امنیت مردم را در برابر تهدیدها حفظ کرده است؟ افتخارم این است که هر جا بوده‌ام از حقوق مردم، امنیت مردم و آرامش مردم دفاع کردیم و امروز هم خود را موظف به این کار می‌دانم که از حقوق انسان‌ها دفاع کنم. کسانی که مدعی هستند باید به وجودآورندگان داعش را مورد مواخذه قرار دهند. مسلماً اگر اینها مورد مؤاخذه قرار گیرند دنیا به صلح خواهد رسید.

خادم همه مردم حتی آنها که رای ندادند هستم

رئیسی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌ای برای احیای سرمایه اجتماعی و امید در جامعه دارید؛ گفت: من به عنوان رئیس‌جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم؛ چه کسانی که به من رأی داده‌اند چه کسانی که به دیگر نامزدهای محترم رأی‌ داده‌اند و یا کسانی که به دلیل شرایط کرونایی یا به هر دلیلی پای صندوق رأی حاضر نشده‌اند.

وی با بیان اینکه خود را خادم همه ملت می‌داند، اظهار داشت: خود را موظف می‌دانم نسبت به حقوق مردم پاسداری کنم، لذا نسبت به کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه‌های اجتماعی اقدام خواهم کرد. هر امری که سرمایه اجتماعی را افزون و از هزینه‌ها بکاهد در دستور خواهد بود.

رئیسی در پاسخ به خبرنگار «راپلی» روسیه مبنی بر اینکه حاضر به مذاکره مستقیم و دونفره با رئیس‌جمهور آمریکا هستید، گفت: خیر.

بورس قلّک دولت نیست و کسری بودجه دولت را از طریق بورس تأمین نخواهیم کرد

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس که چه برنامه‌ای برای جبران خسارت مردم در بورس دارید؛ گفت: اعتماد مردم را به بازار سرمایه برمی‌گردانیم.

رئیس‌جمهور منتخب ادامه داد: از جمله اقدامات ما این خواهد بود که حتماً بورس را به عنوان قلّک دولت قرار نخواهیم داد و کسری بودجه دولت را از طریق بورس تأمین نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه تلاش می‌کند از طریق ایجاد صندوق های خرد، ضرر مردم را در بورس جبران کند، اظهار داشت: نظارت‌ و ساز و کارهای نظارتی را در بورس فعال خواهیم کرد که خود این فعال‌شدن نظارت، باعث خواهد شد که صندوق توسعه بورس، از ایجاد تکانه‌های بورس پیشگیری کند.

رئیسی با بیان اینکه اقدامات دیگری در دست برنامه‌ریزی است که از جمله آن‌ها عمیق‌کردن بورس است، ادامه داد. ورود شرکت‌هایی را که پشت در بورس ایستاده‌اند، تسهیل خواهیم کرد و شرکت‌هایی که می‌توانند عمق بورس را افزایش دهند و خسارت‌های سهامداران را کاهش دهند وارد خواهند شد.

رئیسی در پاسخ به سکال شبکه سی‌ان‌ان آمریکا مبنی بر اینکه نظرش درباره پیشنهاد بایدن در مورد امضای توافق جامع با ایران در حوزه مسائل برنامه موشکی و منطقه‌ای، گفت:‌ آقای بایدن چرا به تعهدات دولت‌های قبل متعهد نیست!؟ چرا آقای بایدن به وظایف خود نسبت به تعهداتی که برای دولت آمریکا ایجاد شده پاسخگو نیست؟

اگر آمریکایی ها صداقت دارند تمام تحریم ها را رفع و به تعهداتشان عمل کنند

رئیس‌جمهور منتخب ایران اظهار داشت: پیشنهاد جدی من به دولت آمریکا این است که سریعاً به تعهدات خود عمل کنند؛ تمامی تحریم‌ها را رفع کنند و نشان دهند با رفع همه تحریم‌ها که صداقت دارند.

وی افزود: ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارند چون آورده‌ای که در برجام پیش‌بینی شد ملت ایران شاهد برخورداری از این آورده نبوده و دلیل آن هم عهدشکنی آمریکایی‌ها و عمل‌نکردن به تعهدات توسط اروپایی‌ها بود.

رئیسی خاطرنشان کرد: ما تأکید می‌کنیم دولت آمریکا نسبت به تعهدش در این قرارداد عمل کند و به آن پایبند باشد. مسائل منطقه‌ای و مسائل موشکی قابل مذاکره نیست؛ مسأله‌ای بر روی آن مذاکره و توافق شده و قرارداد آن منعقد شده و آنها به آن متعهد شده‌اند، اما به آن عمل نکرده‌اند چگونه می‌خواهند وارد مباحث جدید و نو شوند؟

رئیس‌جمهور منتخب ایران در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی مبنی بر اینکه برنامه‌اش برای احیای برجام و وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌ها چیست؛ اظهار داشت: آنچه سیاست جمهوری اسلامی بوده و بارها اعلام شده این است که اقدامات هسته‌ای ما اقداماتی مسالمت‌آمیز و در جهت قواعدی است که این علم و دانش در عرصه‌های مختلف صنعتی،‌ کشاورزی و پزشکی دارند و اقدامات جمهوری اسلامی تاکنون اقداماتی بوده که بر اساس اعلام سازمان‌های بین‌المللی در چارچوب قوانین و مقررات انجام شده است.

وی افزود: به‌رغم اینکه اقدامات جمهوری اسلامی طبق اعلام خود آنها در چارچوب مقررات انجام شده چرا موانع و مشکلاتی بر سر راه اقدامات هسته‌ای ایران قرار می‌دهند حال آنکه به اعتراف مکرر آنها اقدامات هسته‌ای ایران تاکنون هیچ‌گونه مشکلی نداشته است.

رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فرانسه در مورد الگو گرفتن از شهید بهشتی در بحث حکمرانی گفت: شهادت شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و  ۷۲ تن  از یارانش، جلوه‌ای است از سیاه‌دلی منافقین و جنایت هولناک آنها و جلوه‌ای است از حمایت برخی از کشورهای مدعی حقوق بشر از منافقین.

کشورهای مدعی حقوق بشر به تروریست ها و قاتلین شهیدان بهشتی، رجایی و باهنر پناهندگی داده اند

رئیس‌جمهور منتخب ایران خاطرنشان کرد: سؤال ما اینجاست که چرا قاتل شهید بهشتی و قاتل شهید رجایی و قاتلین شهید باهنر امروز به برخی کشورهای غربی پناه آورده‌اند؟ و آنانی که مدعی حقوق بشر هستند چه پاسخی برای افکار عمومی جهان دارند که کشور آنها پناهگاهی برای کسانی شده که رسماً اعلام کرده‌اند که ۱۷ هزار نفر را در ایران به خاک و خون کشیده‌اند (که یکی از آنها شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی است)؟

وی افزود: شخصیت آیت‌الله دکتر بهشتی شخصیت بسیار جامعی بود از جلوه‌های مهم سیره و زندگی دکتر بهشتی اخلاص، عقلانیت، معنویت، اخلاق، عدالت‌خواهی و حق‌خواهی  ایشان بود. اینها محورهای جلوه‌های آیت‌الله دکتر بهشتی بود.

شاخصه شهید بهشتی توجه به مردم بود

رئیسی اظهار داشت: من به عنوان شاگرد ایشان و در مکتب ایشان می‌گویم که به نظرم آنچه بهشتی را بسیار شاخص می‌کرد مسأله توجه ایشان به «مردم» بود در دنیا اسم مردم را همه سیاستمداران و سیاست‌ورزان می‌برند اما بعضاً تشریفاتی است اما امام و آقای دکتر بهشتی آنچه را در مورد مردم مطرح می‌کردند باور داشتند و از مردم صحبت‌کردن آنها تشریفاتی نبود و حقیقتاً به مردم علاقه‌مند بودند.

وی افزود: من هم تأکید دارم به عنوان یک طلبه خدمتگزار، برای مردم‌داری، توجه به مردم و توجه به ساز و کارهای کارآمد در نظام، ارزش قائل باشم.

رئیس‌جمهور منتخب تصریح کرد: شهید بهشتی، ساختارسازی برای نظام را دنبال کرد و من این سازوکارها و ساختارها را برای مدیریت انقلابی در کشور بسیار مهم و مؤثر می‌دانم.

رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره ترکیب احتمالی کابینه دولت یازدهم، گفت: همان‌طور که بارها اعلام کردم به‌صورت مستقل وارد میدان شدم و از همه گروه‌ها، تشکل‌ها، احزاب و شخصیت‌های بزرگ که از من حمایت کردند صمیمانه تشکر می‌کنم و سپاسگزارم.

وی افزود: ما برای تشکیل دولت، خود را در مقابل خداوند متعال مسئول می‌دانیم و فقط وامدار ملت خواهیم بود.

شاخص‌های دولت مردمی در تشکیل کابینه، انقلابی‌بودن، کارآمد بودن و مردم‌دار بودن است

رئیس‌جمهور منتخب در ادامه خاطرنشان کرد: در تشکیل دولت، نگاهم به انقلابی‌بودن، کارآمد بودن و مردم‌دار بودن است و اینها شاخص‌های دولت بنده خواهد بود.

رئیسی در ادامه بیان کرد: توصیه من به رسانه‌ها این است که گمانه‌زنی نکنید؛ ما برتر از این موضوع، در اختیار شما سامانه‌ای قرار می‌دهیم،‌ نه فقط برای اصحاب رسانه ـکه نخبگان کشور هستندـ بلکه برای همه آحاد مردم، سامانه‌ای با شاخصه‌هایی اعلام می‌کنیم، لذا افرادی که مورد نظرشان هست در هر کوی و برزنی که فکر می‌کنند به عنوان یک مدیر و خدمتگزار در دولت آینده می‌تواند تأثیرگذار باشد حتماً معرفی کنند.

در تشکیل کابینه از نگاه مردم و نخبگان استقبال می کنم

وی در ادامه یادآور شد: بنده در این قضیه از نگاه مردم و نخبگان استقبال می‌کنم و طبق سامانه‌ای که در چند روز آینده در اختیار همگان قرار خواهد گرفت پیشنهادهای‌شان را نسبت به اشخاص مختلف ارائه خواهند داد و انتخاب من بر اساس شایسته‌سالاری خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب ملت در ادامه در پاسخ به خبرنگار تلویزیون دولتی چین مبنی بر اینکه رئیس جمهوری چین به شما تبریک خود را ارسال کرده و چین اهمیت زیادی برای توسعه روابط خود برای ایران قائل است؛ انتظار جنابعالی از رابطه بین دو کشور چیست؛ گفت: ما روابط با چین را از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و دولت‌های مختلف دنبال می‌کردیم و امروز هم روابط خوبی با کشور چین داریم و ظرفیت‌های بسیاری بین دو کشور وجود دارد.

وی بیان کرد: ما حتماً در جهت احیای این ظرفیت‌ها تلاش خواهیم کرد و قطعاً روابط بسیار خوبی با کشور چین خواهیم داشت و طرح جامع به عنوان یکی از اسنادی است که اجرایی‌کردن آن حتماً در دستور کار خواهد بود.

موضوع کالاهای اساسی اولویت دولت است

رئیسی در ادامه سخنانش در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا درباره قیمت کالاهای اساسی اظهار داشت:‌ موضوع کالاهای اساسی اولویت دولت است، نظارت بر زنجیره تامین و تولید کالاهای اساسی مردم تا مصرف، جزء اولویت‌های دولت خواهد بود، اما اساس قضیه آن است که ما باید ارتباط سفره مردم و کالاهای اساسی را با دلار یا خارج از کشور در یک کار میان‌مدت و طولانی‌مدت قطع کنیم.

رئیس جمهور منتخب در همین راستا اضافه کرد:‌ ما باید تلاش کنیم تا در تأمین کالاهای اساسی به خودکفایی واقعی برسیم و این کار را در کشور اجرایی می‌دانیم و جزء برنامه‌های ماست.

وی گفت: از ابتدای قضیه و در ابتدای دولت، ما خودکفایی ملت و کشور را نسبت به کالاهای اساسی کلید خواهیم زد.

سؤالات بعدی در نشست خبری رئیس‌جمهور منتخب را خبرنگار شبکه المیادین پرسید که به این شرح بود: بعضی از مسؤولان اسرائیل، شما را خطرناک‌ترین رئیس جمهور ایران قلمداد کرده‌اند که منافع آنها را به خطر انداخته‌ است؛ در اروپا هم برخی‌ نگرانی خود را از به خطر افتادن برجام در دوران ریاست جمهوری شما اعلام کرده‌اند؛ پاسخ شما به این واکنش‌ها چیست؟ نظرتان درباره اتفاقات ۱۰ سال اخیر سوریه چیست؟ درباره رابطه با عربستان آیا این امکان وجود دارد که شاهد سفر شما به آن کشور و یا سفر رهبران این کشور به تهران باشیم؟ نظرتان درباره جنگ یمن چیست؟

رئیسی در پاسخ به سؤال مربوط به رژیم صهیونیستی اظهار داشت:‌ پاسخ رژیم صهیونیستی به کسانی که حق آنها غصب شده چیست؟ و این رژیم چگونه می‌خواهد این حق فلسطینیان را بدهد؟ جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده است که طرح ما درباره فلسطین آن است که به آرای فلسطینیان مراجعه شود زیرا فلسطینیان صاحب فلسطین هستند و قبل از آنکه رژیم صهیونیستی از ناحیه ما احساس وحشت کند از ناحیه مردم فلسطین و گروه‌های مقاومت و کسانی که حق‌شان توسط رژیم صهیونیستی ضایع شده است باید بترسد؛ امروز ابتکار عمل در اختیار مجاهدان فلسطینی است؛ جمهوری اسلامی هم طبق سیاست‌های خود و طبق سیاست‌های امام خمینی(ره) و همچنین سیاست‌های تصریح‌شده در قانون اساسی، همواره حامی مظلومان خواهد بود؛ فلسطین مظلوم واقع شده و ما حامی فلسطین خواهیم بود.

یمن باید هر چه زودتر توسط خود یمنی‌ها اداره شده و از دخالت سعودی‌ها و کشورهای حامی سعودی جلوگیری شود

وی همچنین درباره موضوع یمن گفت: یمن باید هرچه زودتر توسط خود یمنی‌ها تدبیر و مدیریت شده و از هرگونه دخالت سعودی‌ها و یا کشورهای حامی سعودی در یمن جلوگیری شود. این در حالی است که در این چند سال هجوم زیادی از سوی سعودی‌ها و حامیان آنها به مردم یمن، کودکان و زنان یمنی و خانه‌های یمنی‌ها و سرزمین یمن شده است، لذا باید هرچه سریع‌تر این وضعیت متوقف شود؛ جمهوری اسلامی تأکید می‌کند که جنگ علیه یمن باید هرچه سریع‌تر متوقف شود و یمن باید به دست یمنی‌ها و مردم یمن اداره شود و یمنی‌ها تصمیم بگیرند که چگونه این کشور را اداره کنند؛ ما بر توقف هرچه سریع‌تر جنگ یمن و حملات سعودی‌ها علیه مردم مظلوم یمن تأکید می‌کنیم.

رئیس جمهور منتخب ملت ایران درباره سؤال مربوط به روابط با عربستان سعودی گفت: ما روابط با همه کشورهای دنیا و تعامل با همه را اعلام کرده‌ایم به ویژه‌ روابط با کشورهای همسایه برای‌مان مهم است؛ اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود و نسبت به کشور عربستان هم درباره بازگشایی سفارتخانه‌ها بین دو کشور هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی وجود ندارد و این سیاست، پیش از این اعلام شده است و باز هم تأکید می‌کنم که روابط و گفت‌وگو با عربستان و همه کشورهای منطقه برای جمهوری اسلامی هیچ مانعی ندارد.

رئیسی همچنین چند نکته را در پایان نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی اعلام و تصریح کرد: در ابتدای دولت خواهیم گفت که همه زمینه‌ها را برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهیم کرد زیرا دولت خود را مؤظف می‌داند که در این باره کارهایی را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: ما همچنان که نسبت به حقوق و امنیت مردم در داخل کشور خود را مؤظف می‌دانیم نسبت به ایرانیان خارج از کشور هم وظایفی را بر عهده داریم زیرا آنها ایرانی هستند و ما نسبت به آنها مسئولیت‌هایی را برعهده داریم لذا باید ورود ایرانیان به داخل کشور تسهیل شود و همه دستگاه‌های مربوطه در این باره باید این تسهیل‌گری را انجام دهند ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در کشور توسط ایرانیان در خارج از کشور بایستی در اولویت قرار گیرد.

امنیت کامل برای سرمایه گذاری در ایران فراهم است

رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران گفت: ایرانی که در خارج از کشور درآمدی را کسب کرده است بهترین مکان و امن‌ترین مکان برای او سرمایه‌گذاری در داخل ایران و سرزمین آبا و اجدادی اوست؛ امنیت هم کاملاً برای این سرمایه‌گذاری وجود دارد، امنیت برای همگان است و همه سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا بدانند که امروز جمهوری اسلامی جزء امن‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است و این امنیت را دولت برای همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و به ویژه ایرانیان خارج از کشور تضمین می‌کند و آنها باید بدانند که وطن‌شان و خاک‌شان برای آنها به منظور سرمایه‌گذاری دارای اولویت است.

وی همچنین از راه‌اندازی یک سامانه برای دریافت ایده‌ها خبر داد و گفت: نخبگان، اصحاب رسانه‌، دانشگاهیان و حوزویان و همه صاحبان اندیشه و خرد، اگر ایده‌ای را برای اداره دولت و برای سامان‌دادن به وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر حوزه‌ها دارند می‌توانند در یک بانک، ایده‌های خود را ارسال کرده و دولت از این ایده‌ها استقبال می‌کند ضمن اینکه این ایده‌ها برای دولت بسیار گره‌گشا باشد؛ استقبال از نظرات و ایده‌های همه عزیزان برای دولت بسیار مغتنم است.

رئیسی گفت: همچنین ارتباط مردم با من از طریق اقوام، بستگان و خویشان نبایستی تنظیم شود هرچند که آنها برای من محترم هستند، اما ارتباط با مردم ارتباط از طریق خویشان و بستگان نیست. ما سامانه‌ای را برای ارتباط دائمی با مردم و همه سطوح اجتماعی فعال خواهیم کرد که این ارتباط کاملاً سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی شده است. البته این موضوع با حضور من در اجتماعات مردمی متفاوت است؛ البته ان‌شاءالله کرونا از صفحه روزگار ریشه‌کن خواهد شد و تلاش داریم همه این ارتباطات را با همه محافل افزون کنیم و تلاش دارم ارتباط علی‌الدوام با همه سطوح جامعه، جزء برنامه کاری من باشد.

وی اظهار داشت: من خادم جمهور هستم ضمن اینکه ارتباط با مردم برای همه مدیران دولت یکی از شاخص‌های مهم ادامه مأموریت و مسئولیت آنها خواهد بود.

رسانه‌ها نقش بسیار مهمی را در ادامه راه دولت و ارتباط با مردم خواهند داشت

رئیس جمهور منتخب ملت ایران در پایان از همه اصحاب رسانه صمیمانه سپاسگزاری کرد و گفت: از همه اصحاب رسانه و خبرنگاران با همه گرایش‌های سیاسی تشکر می‌کنم. البته آنها در همه حوزه‌های کاری ملی و استانی تلاش‌های زیادی کردند ضمن اینکه رسانه‌های دیجیتال و مکتوب هم انصافاً در دوران انتخابات بهترین کانال ارتباطی با مردم و تبیین دیدگاه‌ها را داشتند و من معتقدم رسانه‌ها نقش بسیار مهمی را در ادامه راه دولت و ارتباط با مردم خواهند داشت؛ ضمن اینکه رسانه‌ها در انعکاس نظرات و دغدغه‌های مردم به مدیران و دیدگاه‌های دولت برای مردم عزیز جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند.

پ
دفتر ارتباطات مردمی دکتر وحید جلال زاده نماینده مردم ارومیه در مجلس افتتاح شد تذکر نادر قاضی پور در صحن مجلس به ۲ وزیر در مورد اهانت قومیتی طرفداران پرسپولیس اظهار ندامت پرسپولیسی ها از اهانت به طرفداران تراکتور چه کسانی از آمدن وحید جلال زاده ناراحتند؟ بهسازی و آسفالت ۷۲ کیلومتر راه روستایی با اعتبار نزدیک به ۳۰۰ میلیارد ریال زنوزی مالک تراکتور: به خاطر یک بازی مردم را به جان هم می اندازند بیش از ۲ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت در آذربایجان غربی هستند نیروهای مسلح باید همواره آماده ایفای نقش در صورت نیاز باشند صحبت مدیران ورزش استان و تبریز درباره برف استادیوم یادگار امام حمله هواداران سردار بوکان به مهدی پاشازاده سرمربی شهرداری ماهشهر
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
* نظر شما: