به گزارش پایگاه خبری آدلین نیوز به نقل از ارومیه فوری، مهران نظری اظهار داشت: امسال با انجام ۲ هزار و ۸۰۰ پایش صنایع در آذربایجان غربی، ۳۷۰ واحد آلاینده اخطاریه زیست محیطی دریافت کرده اند.

وی افزود: سه هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی در آذربایجان غربی بطور مستمر فعالیت می کنند که امکان پایش یک هزار و ۲۰۰ واحد وجود دارد و ۵۰ درصد از این واحدها در شهرستان ارومیه قرار دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به انجام پایش‌های سه ماه یک‌بار کارشناسان تصریح کرد: در این پایش ها فاضلاب، صوت و میزان آلایندگی هوا و خاک و همچنین اقدامات خود اظهاری واحدهای صنعتی مورد بررسی قرار می گیرد.

نظری ادامه داد: بررسی‌ها نشان می دهد صنایع فعال در این استان از سطح شهر دور هستند و تاثیر چندانی بر میزان آلودگی ندارند، ولی دود ناشی از گرمایش خانگی و دود خارج شده از اگزوز خودرو ها تاثیر زیادی دارد.

وی با تاکید بر برخورد شدید با عاملان ایجاد آلودگی ناشی از سوزاندن زباله و لاستیک خودرو ها، خاطرنشان کرد: ریزگردها، پسماندهای بخش کشاورزی و صنعت و دود حاصل از تردد خودروهای فرسوده و غیراستاندارد از تهدیدات محیط زیست در آذربایجان غربی هستند که نیازمند توجه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اضافه کرد: با هدف سنجش آلاینده ها و کمک به کاهش سطح آلایندگی آنها، سطح کیفی تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی در استان ارتقا داده شده و با ایجاد تحول در ساختار بکارگیری نیروی انسانی، کارشناسان متخصص در حوزه های آب، خاک و هوا فعال شده اند.