به گزارش آدلین نیوز، سید محسن حمزه‌لو با تاکید بر ضرورت نگاه ویژه به بخش حمل‌ونقل به عنوان لازمه توسعه همه‌جانبه و متوازن منطقه، افزود: ساماندهی مبادی ورودی به پایانه‌ مرزی سرو به طول ٧ کیلومتر نیازمند تأمین اعتبار است، همچنین ۶٣ کیلومتر از محور نقده – پیرانشهر – تمرچین در ارتقای ایمنی دسترسی به پایانه مرزی تمرچین نیازمند تأمین و تخصیص اعتبار به ارزش ۳۸۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این دو پروژه است.

این مقام مسئول گفت: همسو با تکمیل کریدور غرب کشور که پایانه مرزی بازرگان را به بندر امام خمینی(ره) متصل می‌کند، ساماندهی مبادی ورودی مرزی با توجه به تحریم‌های ظالمانه و بهره‌مندی از موقعیت استراتژیکی آذربایجان غربی حائز اهمیت است.

حمزه‌لو با بیان اینکه برخلاف کمبود منابع مالی در سال جهش تولید، ساخت و توسعه ٢٠٠ کیلومتر راه در شبکه حمل‌ونقل جاده‌ای اجرا شده است، اظهار داشت: وجود ۱۰۰۰ کیلومتر مرز مشترک و همجواری با کشورهای ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان، استان آذربایجان غربی را به دروازه ارتباط ایران با اروپا تبدیل کرده، به شکلی که ٢۶ درصد صادرات و ۶٨ درصد واردات جاده‌ای از طریق پایانه‌های مرزی بازرگان، سرو، تمرچین، پلدشت و رازی یعنی یک چهارم پایانه‌های مرزی کشور انجام می‌شود.

وی ادامه داد: از دیگر پروژه های اولویت‌دار و اثربخش در رفع عقب‌ماندگی آذربایجان غربی در بخش حمل‌ونقل، تکمیل کریدور بزرگراهی غرب کشور در محدوده آذربایجان غربی شامل تعریض و بهسازی محورهای دارلک – ترشکان، مهاباد – ترشکان و احداث تقاطع‌های غیرهمسطح سه‌راهی محمدیار، سه راهی دارلک و سه راهی ترشکان در مجموع به طول ٢۴ کیلومتر نیازمند ۴۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی تصریح کرد: بدون شک، آثار توسعه راه های ارتباطی با توجه به ظرفیت های بالقوه شمالغرب کشور بی‌شمار است و بسترسازی برای اجرای طرح های سرمایه گذاری در بخش صنعت و گردشگری استان و کاهش آمار تصادفات جاده ای از مهم‌ترین مزایای ساخت و توسعه راه های امن در دامن تاج زاگرس محسوب می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی، همچنین از افتتاح ۳۵ پروژه عمرانی همزمان با دهه مبارک فجر امسال در استان خبر داد و گفت: ۳۴۰۰ میلیارد ریال برای بهره برداری از ۳۵ پروژه اعتبار هزینه شده است.

وی با اشاره به پروژه‌های بازآفرینی شهری تصریح کرد: مدرسه ۱۲ کلاسه در شهر ارومیه، احداث خانه معلم میاندوآب و خانه محله ارومیه از دیگر برنامه های افتتاحی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.

حمزه لو با اشاره به بهره‌برداری از مسکن مهر در آذربایجان غربی تصریح کرد: بهره برداری از ۹۲۵ واحد مسکن مهر نیز جزو طرح های مهم افتتاحی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی همزمان با دهه مبارک فجر امسال است.